روایت متفاوت بانوی مبارز فلسطینی

کتاب «خاطرات ام جهاد» روایتی خواندنی همسر یکی از مبارزان برجسته فلسطینی توسط انتشارات ایران منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات ایران، «موسسه انتشاراتی ایران» به‌ تازگی کتابی را در حوزه تاریخ شفاهی منتشر کرده که یک عمر همراهی همسر خلیل‌الوزیر را با این مبارز فلسطینی‌ روایت می‌کند.

کتاب «خاطرات ام جهاد» که ذیل مجموعۀ گفتمان مقاومت این انتشارات منتشر شده، دربردارندۀ زندگی‌نامۀ خودنوشت انتصار الوزیر (ام‌جهاد)، همسر خلیل ابراهیم الوزیر (ابوجهاد) است.

ابوجهادی که در ۱۰ اکتبر ۱۹۳۵ در رملۀ فلسطین به‌دنیا آمد، سیاست‌مدار و تئوریسین نظامی فلسطینی بود و از بنیان‌گذاران جنبش فتح و عضو کمیتۀ مرکزی این سازمان و فرماندۀ العاصفه، شاخۀ نظامی این جنبش، که در نهایت در ۱۶ آوریل ۱۹۸۸ توسط کماندوهای اسرائیلی در تونس به ‌شهادت رسید.

در این کتاب، شرح حال و سفر مبارزاتی خود را با همسر و هم‌رزمش خلیل الوزیر به رشتۀ تحریر در می‌آورد و در این اثنا داستانی مستند را از وقایع و رخدادهای مهم زندگی این شهید، علی‌الخصوص شکل‌گیری و تأسیس جنبش فتح پیش رو می‌گذارد.
این زن که در کنار همسرش یکی از زنان تأثیرگذار در جریان مقاومت به‌حساب می‌آید و در برهه‌ای نیز به‌طور موقت رهبری نیروهای طوفان را به‌عهده گرفت، از نزدیک شاهد تغییر و تحولات جنبش ملی فلسطین بود و نامش به‌عنوان اولین عضو زن در تأسیس جنبش فتح مطرح می‌شود.

خاطرات ام جهاد با ترجمه مهدی فردوسی‌زاده در 312 صفحه و قطع رقعی اروپایی تهیه شده و علاقمندان می‌توانند این کتاب را از طریق سایت انتشارات موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران به نشانی «ketabir.com» تهیه کنند.

انتهای پیام/

بـیـشتـر بـخوانیم