«عملیات پنجۀ عقاب» به بازار نشر رسید

کتاب «عملیات پنجۀ عقاب» به قلم جاستین دابلیو. ویلیامسون از سوی انتشارات ایران منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات ایران، این کتاب با ترجمۀ محمد معماریان روایتی از عملیات ناکام نیروهای دلتای آمریکا برای نجات گروگان‌های آمریکایی بعد از تسخیر سفارت آمریکا به دست دانشجویان ایرانی است.

این برای اولین‌بار است که روایتی آمریکایی از عملیات پنجۀ عقاب و اتفاقات صحرای طبس انتشار می‌یابد. مؤلف علاوه بر استفاده از اسناد این عملیات که در سال 1992 از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده است، در مصاحبه با برخی از نیروهای حاضر در این عملیات، به بیان جزئیات واقعه از زبان خود آمریکایی‌ها پرداخته که از این منظر، کتاب دارای اهمیت فراوانی است.

برخی از گفت‌وگوهای پرحرارت رادیویی در طول عملیات، در این کتاب آورده شده‌اند. چند دفترچۀ بایگانی اتفاقات که در این اسناد بودند نیز به دنبال روشن کردن دنبالۀ وقایع کمک کردند. مطالعۀ این کتاب در روشن شدن زوایای این عملیات پیچیده و علت شکست آن، منبع باارزشی برای پژوهشگران و علاقه‌مندان خواهد بود.

با اینکه بایگانی تصویری از عملیات پنجۀ عقاب بسیار کم است اما در این کتاب عکس‎هایی از این عملیات منتشر شده است. تعدادی عکس از هواپیماهای مختلف پیش از یورش و همچنین از صحرای شمارۀ یک پس از فاجعه وجود دارد، اما تنها عکس‌های شناخته شده از نیروی دلتا هنگام ورود به عملیات، سلسله عکس‌هایی هستند که عکاس دلتا، ژوزف جی. سوماکریس گرفته است و در این کتاب آورده شده‌اند.

این کتاب در 3 فصل با عنوان «خاستگاه‌ها»، «استراتژی اولیه» و «حمله» به دنبال روشن کردن تمام زوایای این عملیات نظامی ناموفق است.

کتاب «عملیات پنجۀ عقاب» در 168 صفحه و قیمت 50 هزار تومان توسط انتشارات مؤسسۀ فرهنگی مطبوعاتی ایران منتشر و روانه بازار شده است.

بـیـشتـر بـخوانیم