کتاب «اندیشه سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» خواندنی شد

حمیدرضا اسماعیلی حاصل یک دهه پژوهش‌ خود درباره یکی از دولتمردان ایرانی را در کتابی با عنوان «اندیشه سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات ایران، این کتاب به بررسی اندیشه‌ها و آرای سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌پردازد که در مسیر پیشرفت کشور در دوران بعد انقلاب، از دست‌اندرکاران اصلی سیاست‌های نظام به حساب می‌‌آید.

از آنجا که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در طول سالیان درازی در مسند مسئولیت‌های مهم تصمیم‌گیری و مدیریتی کشور قرار داشته و نقش ایشان در جریانات مختلف سیاسی تأثیرگذار بود، بحث و فحص در آراء و اندیشه‌های ایشان ضروری به نظر می‌رسد. نویسندۀ این کتاب با توجه به نکات فوق و جستجو در آثار ایشان، از کلیشه‌های رایج و مشهورات دربارۀ اندیشۀ سیاسی و آراء آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عبور کرده و با ترسیم چارچوب اندیشۀ سیاسی وی و بحث در نسبت اندیشه و عملکرد وی با مبانی دینی نظام اسلامی، اثری به دور از اغراض سیاسی و درخور فهم و قضاوت همگان ارائه داده است.

فهم عملکرد دولتمردان و اندیشه‌ سیاسی آنها ضرورت محسوب می‌شود چرا که با این کار می‌توانیم داوری درستی از فعالیت‌های آنها داشته باشیم. گردآوری، تدوین و تبیین جزئیات آراء و افکار سیاسی دولتمردان می‌تواند ضمن نشان دادن نسبت اندیشۀ آنان با مبانی نظام اسلامی و جایگاه دین، کاستی‌های راه پیموده شده در دوران حاکمیت نظام اسلامی را مشخص نماید.

حمید رضا اسماعیلی پیش از این کتاب‌های «سه رئیس جمهور روحانی»، «ایدئولوژی اصلاحات»، «شورش اشرافیت بر جمهوریت»، «دین و سیاست در اندیشه سیاسی معاصر» و… را به چاپ رسانده است. کتاب حاضر صرفا از علاقه شخصی نویسنده برآمده و هدف اصلی او پژوهش و فهم اندیشه و آراء آیت‌الله هاشمی بوده و هر آنچه در طول‌ها به دست آورده بیان کرده است.

در بخش‌هایی از کتاب می‌خوانیم:

از جمله استدلال‌های هاشمی در جهت تبیین شکاف میان شرع و قوانین این بود که انقلاب وارث یک جامعۀ غیراسلامی است که با استفاده از ده‌ها کتاب قانون هیچ تقیدی هم به اسلام نداشته‌اند، لذا باید این وضع را «اصلاح» کرد. اما هاشمی مسئله را این می‌دانست که اولاً این قوانین «باطل محض» نیستند و «باطل» و «حق» به هم‌آمیخته‌اند، ثانیاً اگر بخواهند یکباره همه چیز را اسلامی کنند شیرازۀ امور می‌پاشد، ثالثاً جامعۀ ایران با زیرساخت‌های مختلفش جامعۀ پیچیده‌ای است که اصلاح آن کار ساده‌ای نیست.

کتاب «اندیشۀ سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» در 584 صفحه و قیمت 175 هزار تومان توسط انتشارات مؤسسۀ فرهنگی مطبوعاتی ایران منتشر و روانه بازار شده است. علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب و تازه‌ترین محصولات انتشارات را از سایت https://ketabir.com/ تهیه کنند.

 

 

بـیـشتـر بـخوانیم